Menu Zamknij

Kartony, worki, taśmy… czyli co jest niezbędne do transportu mienia?

Kartony, worki, taśmy… czyli co jest niezbędne do transportu mienia?

Jeśli zależy nam na oszczędności, wiele czynności związanych z przeprowadzką chcemy wykonać samodzielnie. Jedną z nich jest właśnie pakowanie. Upewnij się, że wiesz, jak zabezpieczyć swoje mienie.

Co chcesz spakować?

To podstawowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać przez rozpoczęciem kompletowania materiałów. Osoby nieobeznane z tematem najpewniej będą chciały klasycznie użyć zalegających na strychu kartonów i wolnych worków na śmieci, a na wypełniacz wybiorą gazety. Owszem, to dobra metoda, ale nie dla każdych przedmiotów. Dobrze przemyśl następujące kwestie. Ile waży to, co chcę spakować, i co wytrzyma ten ciężar? Z jakiego materiału jest to wykonane, czy potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, czy wystarczy standardowe?

Folia – kiedy jest niezbędna?

Do najczęściej spotykanych należy bąbelkowa (nazywana też pęcherzykową) i piankowa. Ta pierwsza bardzo dobrze chroni przed takimi czynnikami jak wstrząsy, uderzenia czy wilgoć. Jednak jedna z jej zalet jest też jednocześnie minusem. Chodzi o jej grubość. Z jednej strony to świetne zabezpieczenie, a z drugiej – zajmuje dużo miejsca. Jeśli owijasz nią większość przedmiotów, ta cecha może stać się sporym problemem. Dlatego coraz więcej zwolenników zyskuje folia piankowa. Jej stopień ochrony jest porównywalny z tym poprzedniej folii, ale jest przy tym znacznie cieńsza i elastyczniejsza. Co to oznacza? Bez problemu dopasujesz ją do przedmiotów o nietypowych kształtach. Spedytorzy przeważnie korzystają z niej przy owijaniu tych kruchych – porcelany, szkła, albo nawet telewizorów. Ma takie właściwości jak ochrona przed ścieraniem, zadrapaniami i zarysowaniami. Dodatkowo folia typu stretch skutecznie zabezpiecza przed zabrudzeniami oraz szkodliwym wpływem wilgoci.

Taśma pakowa

Opakowania również potrzebują ochrony – choćby przed przypadkowym otwarciem skutkującym wypadnięciem i zniszczeniem tego, co znajdowało się w ich wnętrzu. Kartony, worki, folie – każde z nich powinno się zakleić specjalną taśmą, która pozwoli tego uniknąć. Ta wykonana z kauczuku jest rozciągliwa i wyjątkowo trwała. Aby ułatwić sobie pracę, skorzystaj z ręcznego dyspensera. Znacznie przyspieszy oklejanie opakowań.

Dobierz najlepszy karton

Wbrew pozorom do pakowania nie zawsze nadadzą się kartony o losowych rozmiarach, a zwłaszcza te, które wiele lat przeleżały na strychu. Na skutek wilgotności mogły rozmięknąć i stać się znacznie mniej szczelne oraz wytrzymałe. Kartony powinny mieć grube i sztywne ścianki, a więc być wykonane z mocnej tektury. Tektura falista jest bardzo wytrzymała i odporna na ściskanie oraz zgniatanie, o które przy transporcie z resztą nietrudno. Ilość warstw, z jakich się składa, powinna być indywidualnie dopasowywana do tego, co chcemy umieścić w środku. Jeśli przedmiot jest lekki, wystarczy tektura trójwarstwowa. Pięciowarstwowa ma wyższą odporność i wytrzymałość, dlatego do niej już można pakować szkło czy porcelanę. Najgrubszy będzie karton o siedmiu warstwach. On nada się do szczególnie ciężkich przedmiotów.

Worki i pokrowce próżniowe

Wydawałoby się, że służą do próżniowego pakowania jedynie żywności, ale nic bardziej mylnego. Nadadzą się idealnie do przechowywania odzieży na czas transportu. Ich dużym plusem jest to, że łączą wysoki poziom ochrony ze znaczną oszczędnością miejsca. Wilgoć, mole, kurz, zabrudzenia – przy workach próżniowych zdecydowanie nie musisz się o nie martwić. Można użyć do nich standardowego odkurzacza, ale lepsza będzie ręczna pompka. Również dlatego, że bez problemu można zabrać ją ze sobą. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się próżniowe pokrowce.

Chcąc zdjąć z siebie część odpowiedzialności, decydujemy się na skorzystanie z usługi pakowania, jaką oferują firmy transportowe. Jednak jest to dodatkowy koszt, a przy odrobinie wiedzy, chęci i wolnego czasu można zrobić to równie dobrze i samemu.