Menu Zamknij

5 cech, które powinna posiadać solidna firma transportowa w Warszawie

5 cech, które powinna posiadać solidna firma transportowa w Warszawie (1)

Tak samo, jak przez przypadek nie powinniśmy wybierać nowego miejsca zamieszkania, tak nie powinniśmy korzystać z usług pierwszej lepszej firmy transportowej. Poniżej zestawiliśmy, jakimi cechami spedytora należy się kierować podczas dokonywania tej decyzji.

1. Odpowiedzialność finansowa za ładunek

Problem z transportem nie zawsze leży po stronie firmy przewozowej. Na drogach często mają miejsce sytuacje, które trudno przewidzieć, choćby nagłe zmiany pogody (wichury, silne opady deszczu czy śniegu) albo wypadki drogowe. Jeśli masz do czynienia z profesjonalistami, na pewno są przygotowani na tego typu zdarzenia. Świadczy o tym posiadanie ubezpieczenia OCP, które jest gwarancją odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Dzięki niej będziesz miał pewność, że nawet jeśli Twój towar zostanie uszkodzony, nie narazisz się na straty. Najlepiej będzie poprosić spedytora o okazanie polisy, aby w przyszłości oszczędzić sobie ewentualnego stresu i dodatkowych kosztów.

2. Sprawna komunikacja

Kontakt z firmą transportową nie kończy się na wstępnym wywiadzie i wniesieniu opłaty za jej usługi. Wiele kwestii należy omówić przed rozpoczęciem spedycji, a łatwa komunikacja to jeden z ważniejszych warunków owocnej współpracy. Najkorzystniejsze byłoby dokonanie wszelkich ustaleń osobiście. Jeśli przedstawiciel firmy nie przejawia do tego chęci, powinien to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Zwróć też uwagę na to, jak odbywa się kontakt za pośrednictwem maila bądź telefonu. Problemy z dodzwonieniem się, długi czas oczekiwania na odpowiedź, niejasno formułowane komunikaty – to wszystko sprawi, że transport będzie trwał dłużej, a Twoja współpraca z firmą zdecydowanie nie pójdzie jak z płatka.

3. Pozytywne opinie klientów

To, jak reklamuje się przewoźnik, to jedno, ale to, co mówią lub piszą o nim klienci, to drugie. W internecie znajdziesz wiele forów i grup facebookowych, które dzielą się swoimi doświadczeniami z różnymi firmami, także transportowymi. Zdobądź informacje od osób faktycznie korzystających kiedyś z usług interesującego Cię przewoźnika. Liczba gwiazdek to nie wszystko – zapoznaj się z komentarzami, zadawaj pytania dotyczące aspektów, które budzą Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że ostatecznie tylko w Twoim interesie leży, aby transport odbył się szybko i bez problemów.

4. Profesjonalne środki transportu

Niewiele osób zwraca na to uwagę, ale z pewnością powinna. Jeśli firma robi wrażenie solidnej, przekonaj się, czy równie solidne są jej pojazdy transportowe. Regularne przeglądy i bardzo dobry stan techniczny to podstawa. Samochody nie powinny być zbyt uniwersalne. Co to oznacza? Różne gabaryty wymagają różnej pojemności. W sytuacji, gdy firma spedycyjna ma do dyspozycji jedynie pojazdy o tych samych wymiarach, nie będzie mogła indywidualnie podejść do pakowania i przewożenia ładunku. W tym przypadku uniwersalność nie do końca będzie zaletą. Samochody transportowe powinny być wizytówką przewoźnika – jeśli pozostawiają wiele do życzenia, nie oczekuj, że troska o Twój bagaż będzie wiele lepsza.

5. Zabezpieczenie mienia

Zapewne nie raz samodzielnie przewoziłeś samochodem większą ilość pakunków. Wiesz zatem, że absolutnie nie należy układać ich „jak popadnie”. Odpowiednie zapakowanie, ułożenie kartonów z delikatnymi i kruchymi przedmiotami na tych z solidniejszymi, wreszcie – przemyślane umiejscowienie ich w aucie. Tak, żeby właściwie wykorzystać wolną przestrzeń, ale i nie powodować ścisku. Odpowiedzialna firma transportowa powinna znać te oraz wiele innych zasad. Odpowiednie zabezpieczenie mienia wiąże się z także z dobraniem indywidualnych materiałów do każdego zestawu przedmiotów. Jeśli wybrana przez Ciebie firma przewozowa nie posiada do tego profesjonalnych środków i każdy rodzaj ładunku zabezpiecza w ten sam sposób, zdecydowanie nie masz do czynienia z zawodowcami.

Podsumowanie

W internecie znajdziesz wiele ofert firm zajmujących się transportem. Jeśli ocenisz je przez pryzmat powyższych cech, już na początku uda Ci się oddzielić te rzetelne od tych godnych uwagi.